Spotkanie edukacyjne “Wieczór z Owadami” na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach

W dniu 5 września 2017 w godzinach popołudniowych na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach odbyło się otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie edukacyjne “Wieczór z Owadami” inaugurujące warsztaty entomologiczne „Świat owadów wokół nas”, które odbywały się tam w dniach 5-11 września 2017. Spotkanie to stanowiło też część obchodów stulecia Instytutu Nenckiego. Podczas tego wieczoru uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów. Prof. dr hab. Ewa J. Godzińska z Instytutu Nenckiego wygłosiła wykład zatytułowany „Sto lat Instytutu Nenckiego: odkrywanie tajników świata owadów” w którym przedstawiła wybrane osiągnięcia badawcze entomologów z Instytutu Nenckiego i liczne anegdoty opowiadające o ich życiu i przygodach. Szczególny nacisk położyła na osiągnięcia dwóch sławnych entomologów którzy pełnili funkcję dyrektorów Instytutu Nenckiego, Romualda Minkiewicza, dyrektora Instytutu w latach 1926-1931 i Jana Bohdana Dembowskiego, dyrektora Instytutu w latach 1947-1961, łącznie z wynikami badań zachowania i ekologii larw chruścika (Molanna angustata) prowadzonych na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego w Mikołajkach przez Jana Bohdana Dembowskiego i jego współpracowników: Andrzeja Grębeckiego, Leszka Kuźnickiego, Włodzimierza Kinastowskiego i Raszy Szlep. Przedyskutowała też niektóre idee i odkrycia pary cieszących się światową sławą myrmekologów, Janiny Dobrzańskiej i Jana Wojciecha Dobrzańskiego, którzy również byli uczniami Jana Bohdana Dembowskiego. Przedstawiła następnie niektóre osiągnięcia badawcze Jerzego Andrzeja Chmurzyńskiego, nestora polskiej etologii, który badał głównie zachowanie różnych much oraz grzebacza Bembix rostrata, oraz jego uczennic Teresy Zabłockiej i Marii Kieruzel. Na zakończenie, opowiedziała też zwięźle o niektórych badaniach swojego własnego zespołu dotyczących różnych zachowań trzmieli i mrówek. Drugi wykład zatytułowany „Owady wśród nas!”, wygłoszony przez dr Tomasza Włodarczyka z Uniwersytetu w Białymstoku, zaprezentował najważniejsze grupy i gatunki owadów napotykane w Polsce, razem z wieloma informacjami o ich biologii. Podczas tego wieczoru zostały również otwarte dwie wystawy makrofotografii owadów. Mgr Maciej Nielubowicz (Warszawa) przedstawił wystawę zatytułowaną „Mikrokosmos mrówek3” na którą złożyły się makrofotografie różnych mrówek z Polski i spoza niej, łącznie z obligatoryjnymi pasożytami społecznymi z rodzaju Polyergus (mrówki amazonki) i ich niewolnicami. Wiele zdjęć ukazywało mrówki znajdujące się w interesujących sytuacjach lub/i angażujące się w ciekawe zachowania, takie jak grupowe rozkrzyżowywanie innego osobnika. Wystawa przedstawiona przez inż. Zbigniewa Salwina (Ostróda) zatytułowana „W moim obiektywie” składała się z licznych makrofotografii małych mieszkańców lasów i łąk napotkanych przez autora podczas przyrodniczych wędrówek, głównie owadów z różnych grup systematycznych. Jego zdjęcia ukazywały zarówno osobniki dorosłe jak i larwy, a jedno z nich przedstawiało również pięknego pająka. Obie wystawy można było podziwiać aż do końca warsztatów.

27 września 2017