Tydzień Mózgu w Instytucie Nenckiego

W dniach 12 - 17 marca 2018 w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN miał miejsce cykl imprez popularnonaukowych, odbywających się w ramach Tygodnia Mózgu 2018 w Warszawie. Organizatorami tego wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego (PTBUN), Komitet Neurobiologii PAN oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Sponsorem została Polska Akademia Nauk, zaś patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Nauka online (portal magazynu ACADEMIA Polskiej Akademii Nauk), naukowy blog informacyjny Neuropsychologia.org, serwis Nauka w Polsce, filmoterapia.pl, miesięcznik Charaktery, wydawnictwo Marginesy, Gazeta Wyborcza, radio Kampus oraz GEOMYS usługi dla nauki. Partnerami wydarzenia zostały firmy: Neurodevice, Neuroforma, BrainTech, Titanis, Lightcraft (producent filmu PHOTON) i Ośrodek Badań Okulograficznych (OBOswps).

Hasło przewodnie części wykładowej tegorocznego Tygodnia Mózgu brzmiało: MŁODY MÓZG. Podczas pierwszych pięciu dni (12-16 marca) można było wysłuchać wykładów wygłoszonych przez wybitnych specjalistów z dziedziny szeroko rozumianej neuronauki. Inauguracyjny wykład p.t.: „Do czego mózg niemowlaka potrzebuje rodziców?" wygłosił dr hab. Przemysław Tomalski (kierownik Pracowni BabyLab, Zakład Psychologii Rozwoju Człowieka, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego,). We wtorek 13 marca dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska (kierownik Kliniki Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania; Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa) wygłosiła wykład pt: „Życie społeczne głodnego mózgu.” Kolejny wykład zatytułowany Dwujęzyczny mózg - czy(m) różni się od jednojęzycznego?” wygłosiła dr hab. Zofia Wodniecka (kierownik Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków). W czwartek 15 marca dr Małgorzata Gut (Katedra Psychologii Wydziału Humanistycznego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń) wygłosiła wykład zatytułowany „Gry komputerowe, tablety i konsole na lekcjach matematyki? O wspomaganych komputerowo metodach w edukacji matematycznej i w terapii dyskalkulii”, w którym przedstawiła m. in. terapeutyczną grę Kalkulilo, pomocną w terapii dyskalkulii. Na zakończenie, w piątek 16 marca prof. dr hab. Krzysztof Turlejski (Wydział Biologii i Nauk o Środowisku, Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW, Warszawa) wygłosił wykład: „Jak powstaje układ nerwowy?” Podczas wykładów prezentowane były osiągnięcia z zakresu neurobiologii, psychologii i psychiatrii, mające duże znaczenie nie tylko naukowe, ale i praktyczne. Wszystkie wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem: sala wykładowa była za każdym razem wypełniona po brzegi, a słuchacze mogli pogłębić swoją wiedzę na temat różnych kwestii poruszanych przez wykładowców także podczas długich dyskusji.

Ostatni dzień wydarzenia (sobota, 17 marca) był Dniem Pokazów, w tym roku podzielonym na cztery sekcje: (1) Dzień mózgu dla najmłodszych (pokazy, gry i eksperymenty dla dzieci); (2) Jak wygląda mózg z zewnątrz i od środa (wystawa pokazująca, czym różnią się między sobą mózgi różnych zwierząt i jak wyglądają pod mikroskopem); (3) Nowoczesne technologie w badaniach ludzkiego mózgu (wirtualna rzeczywistość – firma NeuroDevice; EEG - Pracownia Psychofizjlogii IBD; Interfejs Mózg-Komputer – firma BrainTech; nowoczesny program neurorehabilitacyjny Neuroforma – firma Titanis). Celem wystaw i pokazów było zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych tajemnicami mózgu i umysłu.

W sobotnie popołudnie odbył się też pokaz filmu PHOTON (Norman Leto, 2017), artystycznej wizji szeroko rozumianego rozwoju – od powstania wszechświata i materii, przez rozwój życia, aż po perspektywę przyszłości człowieka. PHOTON uzyskał kilka prestiżowych nagród, między innymi Paszport Polityki 2017 (za budowanie pomostu między nauką i sztuką), Złote Lwy 2017 (Złoty Pazur - Konkurs Inne Spojrzenie - najlepszy film konkursu) oraz Nowe Horyzonty 2017 (Nagroda Publiczności). Po projekcji publiczność miała możliwość wzięcia udziału w unikatowej dyskusji z twórcą filmu (Normanem Leto), naukowymi konsultantami filmu (fizykiem, prof. dr hab. Piotrem Magierskim i psychologiem, dr hab. Mateuszem Gola) oraz z uczestniczącymi w projekcji filmu biologami: prof. dr hab. Małgorzatą Skup i prof. dr. hab. Krzysztofem Turlejskim. Podczas trwającej ok 1,5 godziny dyskusji zostały przedstawione aktualne naukowe poglądy na temat poruszanych w filmie zagadnień.

22 marca 2018