XIII Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego

W dniach 28-31 sierpnia 2017r. odbył się, pod patronatem i przy wsparciu Instytutu Biologii Doświadczalnej  im. Nenckiego PAN oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, XIII Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

Tegoroczny Zjazd został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Instytutu Nenckiego i odbywał się na terenie Campusu Ochota w Warszawie. Zjazd zgromadził ponad 350 uczestników, w tym ponad 120 doktorantów. Do wygłoszenia 7. wykładów plenarnych zaproszono wybitnych uczonych z kraju i zagranicy. Wprowadzono również 2 wykłady o randze „Special Lecture” oraz wykład laureata nowo ustanowionego konkursu na nagrodę im. Adolfa Becka z dziedziny elektrofizjologii.

Zorganizowano 15 sesji sympozjalnych, przygotowanych przez polskich badaczy z udziałem sześćdziesięciu zaproszonych wykładowców, w tym trzydzieścioro wykładowców z Austrii, Belgii, Francji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA. Jedno, dodatkowe sympozjum, „na styku dziedzin”, zorganizowali koledzy z Wydziału Fizyki. Sympozjom towarzyszyły 2 sesje posterowe, podczas których zaprezentowano 200 doniesień zjazdowych. Ponadto, po raz pierwszy w historii zjazdów zorganizowano, z dużym powodzeniem, „Meet the Speaker Event”, w którym dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o ścieżkach kariery profesorowie amerykańscy: Mriganka Sur (MIT, Cambridge) i Robert Edwards (UCSF, San Francisco). Zorganizowano również okolicznościową sprzedaż książek autorstwa profesora Jerzego Vetulaniego.

Ważnym wydarzeniem było przyznanie honorowego członkostwa PTBUN Prof. Małgorzacie Kossut (Instytut Nenckiego) i Prof. Markowi Kowalczykowi (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), inicjatorom i współzałożycielom PTBUN, o ogromnych zasługach dla Towarzystwa i znaczących osiągnięciach naukowych. Podczas Zjazdu Krajowego, poprzedzającego uroczystość otwarcia Zjazdu, odczytano laudacje na cześć obojga laureatów i wręczono im odznaki Honorowego Członka.

Zjazd poprzedzały zajęcia warsztatowe i kursy, zorganizowane jako Precongress Events w Instytucie Nenckiego i na Wydziale Fizyki UW: Warsztaty Elektrofizjologiczne, Warsztaty Optogenetyczne oraz Sympozjum Early and late neurotoxic signals, pod auspicjami European Society for Neurochemistry. Pełen program Zjazdu dostępny jest pod adresem: http://icpns2017.conrego.pl/

Organizacji tegorocznego zjazdu podjęła się z powodzeniem dr hab. Monika Liguz-Lęcznar (Instytut Nenckiego). To znaczące przedsięwzięcie naukowe było efektem pracy Komitetu Programowego oraz udanej współpracy Organizatorów z Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mossakowskiego w Warszawie, Instytutem Farmakologii w Krakowie, Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w Warszawie. Współorganizatorami  Zjazdu były Komitety PAN: Neurobiologii, Nauk Neurologicznych oraz Biologii Molekularnej Komórki.  Na sukces Zjazdu pracował Komitet Organizacyjny w osobach: Paweł Boguszewski, Robert Kuba Filipkowski, Katarzyna Kalita, Monika Liguz-Lęcznar, Katarzyna Łukasiuk, Dorota Nowicka, Krystyna Ossowska, Małgorzata Skup, Kinga Szydłowska, Marta Wiśniewska, Renata Zakrzewska, Jarosław Żygierewicz, wspomagany przez doktorantów: Ewa Banach, Grzegorz Dobrzański, Anna Goncerzewicz, Katarzyna Gralec, Anna Gręda, Ilke Guntan, Małgorzata Górniak-Walas, Dominik Kanigowski, Klaudia Kogut, Agnieszka Kostrzewska-Księżyk, Tomasz Lebitko, Katarzyna Łepeta, Lena Majchrowicz, Tomasz Nikołajew, Karolina Nizińska, Zuzanna Płatos, Aleksandra Różycka, Weronika Szadzińska, Kamil Tomaszewski, Zbigniew Zieliński

8 września 2017